От 1 юли всяка година ще има индексация на всички пенсии, с изключение на тези, които са на тавана на пенсията и те няма да получат увеличение, тъй като пенсията им е 910 лв. Това каза в студиото на „Денят започва“ вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин.
„Факт е, че пенсиите в България са много ниски. Вчера на конференцията на Съвета на Европа си говорих с колегата от Малта, където се стремят най-ниската пенсия да е на линията на бедността. У нас би било 300 лв., което означава всички тези 1,267 млн. пенсионери да получат значително по-високи пенсии. Доколкото имаме възможност да подпомогнем хората с най-ниски доходи, бонусите за Коледа и Великден е вид социално подпомагане и то не е част от пенсионната система, не е свързано с осигуровки, стаж и т.н. Знам, че има хора които са на границата или малко над границата, но нека да погледнем като подкрепа на хората с най-ниски доходи. В дългосрочен план очакваме частните пенсионни дружества да се включат след няколко години в изплащането на пенсиите и нещо, което е важно в новия пенсионен модел, който беше приет – от следващата година вече започва да се променя коефициентът за всяка година пенсия, а това значително ще доведе – не веднага – до увеличаване на средната пенсия“, каза още Калфин.
Във връзка с предстоящия протест на родителите на деца с увреждания срещу социалната политика, вицепремиерът Ивайло Калфин обясни: „Родителите на децата с увреждания получават от социалния бюджет една значителна част. Действително е много тежко да гледаш такова дете вкъщи и исканията им са оправдани до голяма степен. Това, което искат – всеки родител да е личен асистент, да се увеличат средствата за деца с увреждания след като навършат 18 години и там пада дохода, което също не е добре да продължи да се получава по-висок доход – това са значителни средства. Проблемът на тези родители е, че те отказват да припознаят национално-представените организации и за да имаме някаква нормална комуникация, трябва да говорим с някой, който ангажира след себе си съответната група. Имаме намерение да сложим на масата всичко, което се прави от бюджета, свързано с децата с увреждания – всички разходи, те са в социалната, в образователната и в здравната система. Колкото и да са недостатъчни, да ги огледаме още един път и да видим дали някъде нещо може да бъде променено и нещо може да бъде увеличено. Никъде в Европа родителите не са лични асистенти на децата с увреждания, но пък има по-големи суми в по-богатите държави, които се плащат на тези семейства. Идеята за личен асистент е от 5-6 години в България, работи и има голямо търсене.“
Операцията е добра и е насочена към тези, които имат най-голям проблем на пазара на труда – най-вече трайно безработните. Преди да пускаме програма, ние правим широка разяснителна кампания, за да няма недоразумения, каза социалният министър в отговор на въпрос за рекордно краткото разпределение на европари по апетитна програма.
Става дума за ОП „Развитие на човешките ресурси”, по която само за два дни беше спряно подаването на оферти и бяха класирани 181 фирми от 3700 кандидатури. В случая по програмата се наемат безработни над 29-годишна възраст, като за срок от 1 година ЕС поема осигуровките и заплатата, която трябва да бъде на минималния осигурителен праг за съответната длъжност.
По думите на Калфин за тази програма става въпрос за „сравнително малка сума” – 8 млн. лева и за само 1500 души, които влизат дотук в програмата. Ще увеличим параметрите на програмата, обеща социалният министър.
Всъщност проблемът е, че класирането е направено на база „изчерпване на средствата по програмата”. Няма обаче такова условие – офертите да се разглеждат по реда на тяхното приемане и че конкурсът ще се прекрати след изчерпване на парите.
Калфин накратко коментира и Panama Papers. По думите му офшорните зони са „раково образование“, макар че са законни, но там се крият данъци. 1 трилион евро годишно губи Европа от укриване на пари в офшорни зони. Това не са само парите на тези, които ги крият, но и пропуснатите ползи за обществото. Трябва да има ограничения за офшорните дружества, смята Калфин, според когото в България сме направили „крачка назад“ заради „влияние отвън“. Сега работниците в „Булгартабак“ да протестират – но пред кого, на пощенската кутия ли, възмути се социалният министър.
БНТ, „Денят започва“