Водещ: Добро утро казвам на министъра на финансите и вицепремиера Симеон Дянков.
Симеон Дянков: Добро утро.
Водещ: Отново сте чело на почти всички вестници. При вас никога не е скучно?
Симеон Дянков: Не, определено няма скучни дни.
Водещ: Не се ли плашите понякога колко лесно си създавате врагове?
Симеон Дянков: В началото ме впечатляваше, спря да ме впечатлява преди година-две, защото е нормално, позицията ми е такава, че е доста видима, на доста фронтове работим и е нормално на различните фронтове да се появяват противоречия.
Водещ: Впечатли ли ви безпрецедентно острата декларация на Българската народна банка и нейния гуверньор Иван Искров, в която се настоява категорично да оттеглите законопроекта за „Сребърния фонд“ ?
Симеон Дянков: Не, по две причини. Първо, това писмо дойде при нас още преди двадесетина дни като част от нашите консултации с всички институции, беше дошло още тогава. Миналата седмица на Тристранния съвет като обсъждахме закона за „Сребърния фонд“ , то беше представено на всички наши…, всички, с които работим там…
Водещ: Какъв беше коментара на партньорите в тристранката за тази позиция на БНБ?
Симеон Дянков: Нямаше особен коментар, защото в Управителния съвет на „Сребърния фонд“ има представители и на работодателите и на синдикатите и ние вече близо година и половина работим по този закон. Важното в него е, че той ни изравнява с европейските практики. В смисъл, ако се зададе въпроса – за какво е „Сребърния фонд“ …, досега се е мислело, и аз всъщност разбирам позицията на БНБ от тази гледна точка. Тяхната основна задача е пазене на банковата стабилност на държавата. Ако имаш само тази задача, аз бих постъпил по същия начин, бих имал същите коментари, които и те имат, а именно – по-добре е сегашната ситуация, парите да си стоят в БНБ, нищо че няма особена доходност или всъщност негативна е доходността за акционерите, те помагат за стабилността на банковата система. Но ние, Министерство финансите и УС на „Сребърния фонд“ имаме двойна задача – стабилност от една страна, но доходност за бъдещите пенсионери от друга страна. Досега въобще не се е говорило за доходност. Един вид тази задача се е пренебрегвала напълно, ние сега искаме да я издигнем като поне равностойна на другата задача. Нормално е да има такива противоречия с хората, които имат едната задача и хората, които имат другата задача. За това се гледа към Европа и се задава доста простия въпрос – другите европейски държави, които имат сребърни фондове, те какво правят? Освен България, има шест други такива държави. И отговорът е лесен – средно, 70 процента от сребърните фондове се инвестират в държавни ценни книжа Четири от държавите са на 100 процента, сред тях са Ирландия, Белгия, Португалия. Една държава Франция на 50 процента, една държава Холандия на 25 процента. Ние искаме да тръгнем по този път. Аз признавам, че в началото бях по-решителен и исках да идем направо на средното за ЕС – 70 процента, след коментарите, и коментарите на БНБ също помогнаха от тази гледна точка, решихме плавно да тръгнем нататък, започвайки от 30 процента. В смисъл сме на минимум за другите европейски държави.
Водещ: Няколко аргумента от тази остра позиция на БНБ, на които ще ви помоля да направите възможно най-откровен коментар. БНБ са категорични, че има редица рискове за натрупаните средства в „Сребърния фонд“ , които произтичат от инвестирането им в български ценни книжа. Директно ви обвиняват, че клатите финансовата стабилност на страната.
Симеон Дянков: Аз затова давам пример с останалите европейски държави. Щом…., значи 16 европейски държави въобще нямат сребърни фондове, нямат такива пари, там не става въпрос, седем, включително и България имат, останалите шест вече казах. Четири са на 100 процента в държавни ценни книжа. По закон, само в държавни ценни книжа могат да инвестират „Сребърния фонд“. Една Франция до 50 процента, една Холандия до 25 процента.
Водещ: Кажете съвсем ясно – „да“ или „не“ – има ли рискове финансовата стабилност?
Симеон Дянков: Не, няма. Защото просто европейският опит е такъв.
Водещ: Централната банка казва, че фискалният резерв автоматично намалява с размера на средствата, които са инвестирани в български държавни ценни книжа, тоест, едно допълнително понижаване на фискалния резерв ще лиши България от този важен и защитен механизъм и съответно ще предизвика понижение на кредитния рейтинг на страната ни.
Симеон Дянков: Нито едното, нито другото е вярно и тука всъщност е нашето главно противоречие. БНБ, а и така е било по замисъл, като се е правил „Сребърния фонд“ 2006 година, всичка са си го мислели не като нови доходи за бъдещите пенсионери, както „Сребърния фонд“, по принцип така пише в закона, а като допълнително скътани пари… Аз питах и моите експерти във финансовото министерство, дори предишният министър, как са го залагали. Те си казаха откровено – ние тогава искахме да скътаме някакви пари от правителството на Тройната коалиция, буквално, за да не ги изхарчат и дойдохме с тази идея. Те тогава въобще не са мислили за доходност. Аз обаче искам доходност за пенсионерите и следователно има това противоречие сега. Но това е европейска практика, причини за притеснение няма.
Водещ: Още един аргумент на БНБ. Инвестирането на тези пари от фонда в български държавни книжа ви поставя в позиция на конфликт на интереси?
Симеон Дянков: Пак казвам, останалите европейски държави го правят, някои от тях на сто процента, повечето всъщност на сто процента. Явно има механизъм, механизмите са доста явни, правят се отделни аукциони само за тези пари, така че да не се намесват в свободния пазар, доста лесно е това да се определи. Но ние се съобразихме…, не само БНБ, доста от финансистите в България казаха – не сме готови на такава стъпка. И затова вместо 70 процента, което е средното за Европа, ние тръгваме плавно с 30 процента в закона. Това не означава, че ние веднага ще инвестираме до 30 процента. Това дава възможност, която с времето ще се развива. А защо ни е тази възможност? За да може да има доходност за пенсионерите. Иначе трябва да кръстим нещо друго. Да е ясно, че това не е „Сребърния фонд“ за пенсионерите, това са едни пари, скътани за финансистите. Ако така се разберем да го наречем, о,кей, тогава БНБ са прави и са прави някои други от финансистите. Но няма доходност за пенсионерите.